شناخت و راهنمای خرید تلفن سانترال

شناخت و راهنمای خرید تلفن سانترال

معرفی تلفن سانترال

بهترین سیستم های تلفن سانترال برای کسب و کارها، یک سرویس تلفنی با امکانات کامل را برای کارمندان شما ساده و آسان می‌کند. این تلفن‌ها مدت‌ها است که گزینه ارجح برای برقراری و دریافت تماس‌های تلفنی در یک محیط تجاری یا سازمانی بوده است. سیستم ‌های دستگاه سانترال معمولا به شرکت‌ها این امکان را می‌دهند که از طریق تلفن‌های پروتکل آنالوگ، دیجیتال و اینترنت با افراد داخل و خارج سازمانشان تماس بگیرند.
حال اگر شما هم جز آن دسته از افرادی هستید که قصد دارید برای دفتر کارتان یکی از این تلفن های سانترال خریداری کنید، تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

تلفن سانترال چیست؟

همانطور که می‌دانید در شرکت‌های تجاری وجود چندین خط تلفن الزامی است. حال اگر برای کارهای روزمره شرکت، از تلفن‌های معمولی استفاده شود، لازم است که هر خط تلفن به یک دستگاه خاص و جداگانه وصل شود. این امر موجب استفاده از تلفن‌های بسیار زیادی شده و همچنین شلوغی و بی نظمی را نیز افزایش می‌دهد. علاوه بر این، مدیریت این خطوط کار ساده‌ای نیست!
تلفن سانترال این مشکل را برطرف می‌کند. یک تلفن سانترال یا مرکز تلفن سیستم تلفنی است که به تلفن‌های داخلی در یک دفتر اجازه می‌دهد تا به شبکه تلفن در دفتر دیگر متصل شوند. به عبارت دیگر، کارمندان یک دفتر را قادر می‌سازد تا با کارمندان دفاتر دیگر هر زمانی که بخواهند ارتباط برقرار کنند و آن را برای کسب‌وکارهایی با مکان‌های متعدد ایده‌آل می‌کند. به‌علاوه، سیستم‌های سانترال می‌توانند مزیت‌هایی داشته باشند که در خطوط تلفن معمولی در دسترس نیستند؛ مانند امنیت بیشتر و تماس کنفرانسی.
سیستم‌های PBX یا تلفن سانترال، به شرکت شما این امکان برقراری ارتباط بین اعضای تیم را می‌دهد. همچنین به شما امکان می‌دهد تماس های خارجی را از طریق پروتکل صوتی روی اینترنت (VoIP) یا خطوط تلفن آنالوگ و دیجیتال برقرار و دریافت کنید.
شناخت و راهنمای خرید تلفن سانترال

تلفن سانترال چگونه کار می‌کند؟

تلفن سانترال وظیفه دارد که چندین خط تلفن را با استفاده از یک تلفن رومیزی کنترل کند. در یک دستگاه سانترال تعدادی پورت وجود دارد که به ورودی خطوط تلفن شهری متصل است. همچنین تعدادی پورت نیز وجود دارد که به خروجی خطوط داخلی شرکت متصل است. حال بسته به شلوغی خطوط و میزان استفاده از آن‌ها یک نسبت منطقی بین تبدیل خط تلفن ورودی به پورت خروجی وجود دارد.
با توجه به توضیحات داده شده، نحوه کار تلفن سانترال به این شکل است که هنگامی که شخصی به هر شکل ممکن به اپراتور داخلی وصل شود، تماس وی با استفاده از کدهای مخصوصی رمزگشایی شده و سپس به یکی از خطوط اصلی وصل می‌شود.

مزایای استفاده از تلفن‌ سانترال

شرکت‌هایی که از تلفن سانترال پاناسونیک استفاده می‌کنند از می‌توانند از مزایایی همچون تماس پیشرفته و امنیت بالاتر بهره ببرند. البته علاوه بر این‌ها، مزایای دیگری نیز وجود دارد که  در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم:
می‌توانید به راحتی تماس‌ها را انتقال دهید؛ با PBX، می‌توانید به سرعت تماس‌ها را بین بخش‌ها و همچنین افراد منتقل کنید. برای انتقال تماس به شخص دیگری می‌تواند فقط اطلاعات تماس گیرنده را با او نشان دهد و دیگر نیازی نیست برای آگاه شدن از این اطلاعات، تماس را برقرار کنید.
فراهم کردن کاربردهای بیشتر؛ فراتر از برقراری تماس صوتی، می‌توانید جلسات تیمی آنلاین و کنفرانس‌های ویدیویی پخش زنده برگزار کنید، بنابراین کارمندان شما مجبور نیستند برای حضور در این جلسات حضور فیزیکی داشته باشند.
سفارشی سازی رایگان؛ PBX به شما امکان می‌دهد سیستم تلفن خود را سفارشی کنید. می‌توانید پیام‌های تبریک را ضبط کنید، موسیقی انتخابی خود را اضافه کنید و حتی برنامه‌های سفارشی را در کنار تماس‌ها، پیام‌های فوری و کنفرانس در دستگاه‌های مختلف ایجاد کنید.
با هر وسیله‌ای تماس برقرار کنید؛ تلفن سانترال می‌تواند به دستگاه‌های مختلف از جمله تلفن رومیزی، رایانه رومیزی، لپ‌تاپ و دستگاه تلفن همراه شما را متصل شود. می‌توانید تماس‌های صوتی و تصویری را از هر کجا انجام دهید.
اتصال تلفنی به چندین مکان تجاری؛ می‌توانید از یک سیستم PBX برای اتصال کارکنان در مکان‌های مختلف استفاده کنید. یک سیستم PBX تمام تماس‌های شما را از طریق فوروارد و مسیریابی انجام می‌دهد.
داشتن امنیت بالا؛ سیستم های تلفن سانترال قادرند برای محافظت از همه اطلاعات شما، حتی بدون VPN،  مکالمات و تماس‌ها را رمزگذاری کنند. این ویژگی سبب بالا رفتن امنیت و حفظ حریم خصوصی شرکت و مشتریان شما می‌شود.

انواع تلفن‌ های سانترال

تلفن‌ های سانترال دارای انواع گوناگون هستند که در ادامه به شرح هر یک از آن‌ها می‌پردازیم؛

سانترال آنالوگ یا سنتی

یک تلفن سانترال آنالوگ، سیستمی است که خطوط تلفن درون اداره (POTS) را به یک شبکه تلفن عمومی سوئیچ شده (PTSN) متصل می‌کند.
سیستم تلفن سانترال آنالوگ خدمات تلفنی اولیه‌ای را که هر تلفن دیگری دارا است، ارائه می‌دهد. این یعنی به شما امکان می‌دهد تماس‌های تلفنی و فکس را بین کارمندان شرکت برقرار و دریافت کنید. این تلفن‌ها نیاز به نصب خطوط تلفن مسی و سایر سخت افزارها دارد. همچنین باید سیم‌ها و جک‌های تلفن جدید اضافه کنید تا کارمندان بیشتری به شبکه اضافه کنید. و برای برقراری تماس‌های خارجی، باید هزینه خطوط تلفن اضافی را بپردازید.
PBX آنالوگ در محل کار شما، بین کارمندان ارتباط برقرار می‌کند، اما ویژگی‌ها و خدمات جدید و پیشرفته‌ای مانند خدمات چندرسانه ای، تبدیل پست صوتی به ایمیل و قابلیت‌های کار از راه دور را برای شما فراهم نمی‌کند.

سانترال پروتکل اینترنت (IP PBX)

این تلفن سانترال، که به آن سانترال VoIP نیز گفته می شود، نسخه پیشرفته تلفن‌های سانترال آنالوگ است. پروتکل خدمات و کاربردهای بیشتری را ارائه می‌دهد و امکان اتصال بین مکان های مختلف را نیز فراهم می‌کند. VoIP یا IP PBX از پروتکل اینترنت (IP) برای اتصال تلفن‌های درون دفتر کار استفاده می‌کند. IP PBX خدماتی مانند پیام‌رسانی، کنفرانس ویدیویی و قابلیت جا به جای دستگاه تلفن (BYOD) را فراهم می‌کند که تلفن های سانترال آنالوگ فاقد آن هستند.
شناخت و راهنمای خرید تلفن سانترال

تلفن سانترال ابری

یکی از جدیدترین تکنولوژی روز دنیا که بنام تلفن ابری معرفی میشود به عنوان سانترال مجازی یا میزبان نیز شناخته می‌شود و از اینترنت استفاده می‌کند تا شما را قادر ‌سازد بدون وجود تجهیزات، به خصوص دستگاه سانترال، تماس تلفنی را برقرار کنید. یکی از مزیت‌های این تلفن‌ها راه‌اندازی سریع آن‌ها است. برای این کار تنها کاری که لازم است انجام دهید این است که خدمات را خریداری و تلفن‌های خود را وصل کنید. این تلفن‌ها به شما امکان می‌دهد، تمام تلفن‌های سانترال ابری در دفترکارتان را از طریق مرورگر خود مدیریت کنید. شما می‌توانید همه جابجایی تماس، مسیریابی تماس، ضبط تماس و حتی تغییر موسیقی و زنگ تلفن را از هر کجا کنترل کنید.

خرید تلفن سانترال

تا اینجا متوجه شدید که استفاده از تلفن سانترال می‌تواند تمام خدمات تماس شما را در محل کارتان بهبود ببخشد؛ این کار کسب و کار شما را توسعه می‌دهد. با این حساب انتخاب یکی از این دستگاه‌ها که با نیازهای دقیق کسب و کار شما مطابقت داشته باشد، امر بسیار مهمی است. در اینجا چند نکته وجود دارد که باید هنگام انتخاب و خرید سانترال برای شرکت خود در نظر بگیرید.

نیازهای شرکت شما

سیستم‌های تلفن سانترال ابری خدمات بیشتری نسبت به انواع دیگر ارائه می‌دهند، بنابراین اگر به عملکردهای پیشرفته‌ای مانند گزارش تماس، کنفرانس ویدیویی، برنامه‌های افزودنی موبایل و یکپارچه‌سازی نیاز دارید، باید به سراغ یک سیستم سانترال ابری بروید. اما اگر تنها چیزی که نیاز دارید خدمات تماس استاندارد مانند انتقال تماس و تغییر موسیقی و زنگ باشد، با یک تلفن سانترال آنالوگ می‌تواند برای شما کافی باشد.

محیط کسب و کار

اگر در یک دفتر کار می‌کنید، یک تلفن آنالوگ یا سنتی برای شما بهتر خواهد بود. با این حال، اگر کارمندان شما در خانه کار می‌کنند یا معمولا کارهای میدانی انجام می‌دهند، باید یک سیستم سانترال ابری را انتخاب کنید. همچنین، سیستم‌های سانترال ابری برای مشاغل کوچک تا متوسط مناسب‌تر هستند، در حالی که سانترال های آنالوگ یا پروتکل اینترنتی برای شرکت‌های بزرگ‌تر مناسب هستند.

قدرت مجموعه

برای اینکه بدانید کسب ‌و کار شما به کدام سیستم تلفن سانترال نیاز دارد، باید از تمام نقاط قوت و ضعف شرکت در زمینه‌هایی مانند تلفن، مهارت کارکنان فناوری اطلاعات، سیستم‌هایی که باید ادغام کنید و دسترسی شما به یک اتصال اینترنتی قوی را بررسی کنید؛ به عنوان مثال، برای اجرای یک سیستم سانترال ابری به یک اتصال اینترنتی پرسرعت و قابل اعتماد نیاز دارید، در حالی که برای اجرای یک سیستم سانترال سنتی فقط به خطوط تلفن نیاز دارید.

بودجه شرکت

برای استفاده و خرید تلفن سانترال باید بودجه شرکت را در نظر داشته باشید. چرا که این سیستم‌ها با هزینه‌های اولیه و مستمر، همانند هزینه نصب نصب سانترال، تعمیر و نگهداری همراه هستند. به عنوان مثال، سیستم‌های سانترال ابری عمدتا به هزینه اشتراک اینترنت ماهانه نیاز دارند، در حالی که سیستم سانترال آنالوگ و پروتکل اینترنت هزینه‌های سخت‌افزار، نصب و صدور مجوز را برای شما به همراه دارد و همچنین این تلفن‌ها اغلب پس از چند سال نیاز به تعویض دارد. همچنین، سانترال پروتکل اینترنت به شما امکان می‌دهد خطوط تلفن را به صورت رایگان اضافه و حذف کنید. در حالی که سانترال آنالوگ نیاز به نصب فیزیکی خطوط و پرداخت هزینه برای اضافه کردن خطوط تلفن جدید دارد. بنابراین تصور که هزینه یک نوع PBX برای شما چقدر است و آیا شرکت شما توانایی پرداخت آن را دارد یا خیر.

کلام آخر

امروزه تلفن سانترال به یکی از ضروریات هر کسب و کاری تبدیل شده است. این دستگاه‌ها برای راحتی، سرعت بخشیدن و همچنین افزایش امنیت تماس‌ها در هر دفترکاری یافت می‌شوند. اگر صاحب یک کسب و کار هستید می‌توانید با توجه به قدرت و نیازهای شرکتتان یکی از این دستگاه‌ها را انتخاب کنید.
ما در این مطلب قصد داشتیم راهنمای خرید تلفن سانترال و انواع آن را به شما معرفی کنیم. شرکت ارتباط لند با سال ها تجربه در زمینه تجهیزات سانترال و ارائه راهکارهای مناسب آماده است تا شما را با بهترین روش ها جهت راه اندازی زیر ساخت ارتباطی آشنا سازد. چنانچه در زمینه خرید تلفن سانترال نیاز به مشاوره دارید میتوانید با ما در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *