توسط در ۱ام فروردین, ۱۴۰۰ منتشر شد.دسته بندی: مقالات آموزشی۱ دیدگاه
سانترال چیست ؟

ارتباطات تلفنی امروزه سهم بزرگی در برطرف کردن امور شرکت ها را دارد. معنی سانترال چیست در هر مجموعه یا شرکتی تعدادی خطوط تلفن جهت ارتباط با مشتریان وجود دارد; و همین موضوع باعث شده مجموعه ها جهت مدیریت خطوط نیاز به دستگاهی بنام سانترال را داشته باشند.

مهم ترین بخش اولیه یک شرکت راه اندازی شبکه تلفن آن میباشد; که کاربران به راحتی بتوانند ارتباط داخلی و خارجی داشته باشند که سانترال میتواند بستری امن و سریع را میسر سازد. سانترال ها مراکز مخابراتی ای هستند; که با توجه به نوع کسب و کارهای مختلف امکانات زیادی را در اختیار کاربران قرار میدهند.

ما در این مقاله قصد داریم شما را با آموزش سانترال و کاربرد های آن آشنا سازیم; امیدوارم این مطلب مورد توجه شما قرار گیرد.

کاربرد و مزیت سانترال چیست ؟

سانترال از گذشته تا به امروز تحولات زیادی داشته است; این تحول با پیشرفت تکنولوژی و زیر ساخت هوشمند بسیار انعطاف پذیر شده است. سانترال ها با امکاناتی نظیر ارتباط تحت شبکه و تماس های اینترنتی تحولی در دنیای ارتباطات ایجاد کرده اند.یکی از کاربرد های سانترال ارتباط های داخلی میباشد. این قابلیت به کارمندان کمک میکند تا بتوانند با شماره گیری داخلی مورد نظر به بخش مربوطه متصل شوند. تماس های داخلی و خارجی که با سانترال برقرار میشود; امکان کنترل و ایجاد محدودیت را دارند. کلیه تماس ها را میتوان در صورت نیاز با تنظیم سانترال محدودیت های برای خطوط ایجاد کرد. این محدودیت ها میتواند مثل بستن خطوط شهری برای داخلی ها یا گذاشتن زمان مکالمه باشد. شاید این سوال برای شما پیش بیاد که واقعا سانترال چیست و چه مزایایی دارد; در ادامه این مطلب بصورت کامل درباره سانترال توضیح خواهیم داد.

سیستم های سانترال در توسعه ارتباط های تلفنی مجموعه ها بسیار کارآمد میباشند و با قابلیت هایی که دستگاه سانترال پاناسونیک ارائه میدهد میتوانند راندمان کاری کسب و کارها را بالا ببرند. سانترال با هدف سرعت بخشیدن به تماس ها و مدیریت کردن خطوط نقش مهمی دارد; به همین منظور شرکت هایی که مشتریان با آنها تماس میگیرند به راحتی میتوانند با بخش های مختلف در ارتباط باشند.

این ارتباطات میتواند از نوع های مختلفی از جمله تلفن گویا باشد; سانترال با معرفی بخش های گوناگون شرکت میتواند تماس گیرنده را با فشردن یک کلید به قسمت دلخواه ارتباط دهد.

دستگاه سانترال کاربردهایی فراوانی دارد; از دیگر ویژگی های آن استفاده از چندین خطوط مختلف در تلفن سانترال میباشد. کاربران در هر مجموعه ای میتوانند توسط کلید های تلفن خطوط مورد نظر خود را انتخاب کرده و تماس بگیرید; همچنین امکان پاسخگویی تمامی خطوط تلفن توسط یک یا چند تلفن سانترال امکان پذیر میباشد.

سانترال چیست ؟

تماس های داخلی رایگان

یکی دیگر از امکانات بی نظیر سانترال تماس های داخلی رایگان میباشد. این قابلیت در کسب و کار ها نقش بسازیی دارد. بطوری که کارمندان به راحتی میتوانند با شماره گیری داخلی مورد نظرشان ارتباطی رایگان و بدون محدودیت داشته باشند. این قابلیت تماس رایگان باعث شده هزینه ها به صفر برسد و سرعت انجام کار افزایش یابد.

بطور مثال اگر در مجموعه ای قسمت های مختلفی از جمله فروش یا پشتیبانی وجود داشته باشد; توسط تلفن سانترال با شماره گیری داخلی آن بخش خیلی سریع تماس متصل میشود. این تماس های داخلی میتواند بصورت گروهی در بین تمامی داخلی هایی که به سانترال متصل هستند انجام شود. قابلیت تماس رایگان در سانترال مزیت فراوانی را میتواند در تماس های داخلی داشته باشد.

کنفراس تماس های چند نفره

در تلفن سانترال بخشی وجود دارد که کاربران با استفاده از آن میتوانند تماس های گروهی داشته باشند. بطور مثال در نظر بگیرید دو نفر از کارمندان در داخل مجموعه و یکی از مشتریان خارج از مجموعه میخواهد در تماسی تلفنی بصورت هزمان صحبت کنند. سانترال با سیستم کنفرانس سریع تمامی افراد را توسط تلفن سانترال بصورت همزمان به یکدیگر متصل میکند. این قابلیت میتواند بین چندین نفر مختلف صورت گیرد.

قابلیت های سانترال

✅ تماس داخلی رایگان
✅ اشتراک گذاری خطوط
✅ صف انتظار مشتریان
✅ محدود کردن مکالمات
✅ اپراتور گویا
✅ صندوق صوتی
✅ مکالمه اینترنتی
✅ ضبط مکالمات
✅ تماس تصویری
✅ پرینت مکالمات
✅ کنفرانس خطوط

گویا سانترال

بخش گویا یکی از جذاب ترین امکاناتی هست که در سانترال طراحی شده است. دستگاه های سانترال دارای منشی اتوماتیک یا همان گویا میباشند; که بصورت یکپارچه میتواند تماس های ورودی مشتریان را مدیریت و ساماندهی کنند. در صورت تنظیم خطوط سانترال روی حالت گویا مشتریان با تماس میتوانند توسط منشی اتوماتیک وارد قسمت های مختلف شوند; و با داخلی ها مورد نظرشان تماس بگیرند و همچنین پیغام خود را ضبط کنند. در تماس های گویا میتوان بخش های گوناگون شرکت را از جمله فروش پشتیبانی و غیره را معرفی کرد; و مشتریان میتوانند به راحتی به قسمت های مختلف با فشردن یک کلید متصل میشوند. گویا سانترال کاربردهای زیادی دارد و با مدیریت کردن خطوط باعث بهبود راندمان کاری کسب و کارها میشود.

تلفن گویا با بهینه کردن تماس های شرکت و مجموعه ها از اتلاف زمان و هزینه ها جلوگیری میکند. فرض کنید مشتریان قصد دریافت آدرس شرکت شما را دارند; اگر در این زمینه خطوط سانترال توسط گویا مدیریت شود; مشتریان به راحتی با فشردن یک کلید امکان دریافت آدرس را دارند.

از دیگر کاربردهای که در تلفن گویا میتوان به آن اشاره کرد; ضبط پیغام مشتریان میباشد. در صورتی که مشتریان قصد ارسال پیغام یا انتقاد و پیشنهاد را داشته باشند; توسط تلفن گویا این امکانات در دسترس کاربران خواهد بود.

بطور مثال اگر مخاطبین با مجموعه شما تماس بگیرند و قصد ضبط پیغام را داشته باشند; با فشردن کلید مربوطه میتوانند پیغام خود جهت بررسی کارشناسان ضبط کنند. همین موضوع باعث میشود پاسخگویی به مشتریان در بهترین حالت ممکن انجام شود.

انواع ظرفیت سانترال

سانترال ها دارای انواع مختلف کم ظرفیت و پر ظرفیت هستند. تفاوت این دو سری در امکانات و تعداد خطوط آن ها میباشد که هر کدام قابلیت های مختلفی دارند. در صورتی که شرکت ها قصد تهیه سانترال را دارند; باید تعداد خطوط مجموعه و امکانات مورد نیاز خود را در نظر بگیرند; و با توجه نیازشان دستگاه سانترال خود را انتخاب کنند. ظرفیت های هر مدل سانترال با توجه با ساختار نرم افزاری و سخت افزاری و بسترهای ارتباطی طراحی شده است; که هر کدام ویژگی های خاص خود را دارند.

سانترال کم ظرفیت

در سری دستگاه های سانترال کم ظرفیت مثل سانترال پاناسونیک KX-TES824 تعداد خطوط مشخصی برای مجموعه های کوچک طراحی شده است. مدل های کم ظرفیت دارای خطوط شهری و داخلی از پیش تعریف شده با امکان ارتقا هستند. در این مدل ها تعداد خطوط ورودی از 3 خط شهری و 8 خط داخلی شروع میشود; که با افزایش کارت ارتقا میتوان تعداد خطوط را تا میزان مشخص گسترش داد. امکانات دستگاه های کم ظرفیت در بهترین حالت طراحی شده است و اکثر قابلیت های کاربردی را دارد. سانترال های کم ظرفیت میتوانند از دو نوع تلفن سانترال هایبرید و آنالوگ پشتیبانی کنند و در اکثر سانترال های کم ظرفیت جهت برنامه ریزی از تلفن پاناسونیک KX-T7730 استفاده میشود.

سانترال پر ظرفیت

مدل های سانترال پرظرفیت دارای خطوط زیادی هستند که همچنین با استفاده از کارت و کابین ها قابلیت گسترش دارند. در سانترال پر ظرفیت امکاناتی نظیر ویپ تماس های اینترنتی از جمله امکاناتی هستند که در نوع پرظرفیت طراحی شده اند. در نوع پر ظرفیت قابلیت هایی نظیر استفاده از خطوط 5 رقمی و سیپ ترانک فراهم است.

در سری مدل های پرظرفیت پاناسونیک نظیر TDA/TDE امکانات فراوانی در اختیار کاربران قرار میگیرد. یکی از این امکانات نصب تعداد بالایی از خطوط داخلی و شهری میباشد که میتوان در این مدل سانترال ها مورد استفاده قرار گیرد. سانترال های پر ظرفیت به راحتی با اضافه کردن کارت های توسعه خطوط; امکان ارتقا و گسترش دارند.

پرینت گزارش تماس های سانترال

سانترال پاناسونیک با بهره گیری از پرینت گزارش تماس های سانترال اطلاعات دقیقی را در اختیار کاربران قرار میدهد. این قابلیت با ارائه دادن پرینت تماس های مخاطبین در برنامه سانترال اطلاعات دقیقی را در اختیار کاربران قرار میدهد. این تماس ها توسط برنامه پرینت مکالمات در دسترس خواهد بود. برنامه گزارشات تماس امکانات فراوانی از جمله تماس های ورودی و خروجی تماس از دست رفته; همچنین مدت مکالمه هر کاربر و غیره را ذخیره و نمایش میدهد.

در سانترال کاربران میتوانند توسط پورت مخصوص دستگاه; گزارشات تماس را بین سانترال و رایانه خود میسر کنند. تمامی این تماس ها در حافظه سانترال بصورت اتوماتیک ذخیره میشوند و در هر زمانی که کاربران به آن نیاز داشته باشند توسط برنامه گزارشات در دسترس هستند.

پرینت گزارش تماس در نوع خود یکی از کاربردی ترین برنامه هایی میباشد که در سانترال میتوان استفاده کرد.

در این مطلب سعی داشتیم شما را با مقاله سانترال چیست و قابلیت های آن آشنا سازیم. چنانچه در زمینه خرید و راه اندازی سانترال نیاز به مشاوره دارید میتوانید با ماد در تماس باشید. همچنین با اشتراک گذاشتن مطالب و دنبال کردن صفحه اینستاگرام ما را همراهی کنید.

برای دیگران نیز به اشتراک بگذارید.

درباره نویسنده: مدیر سایت

بیش از یک دهه فعالیت در زمینه های سانترال پاناسونیک و دوربین مداربسته علاقمند به مباحث شبکه و امنیت

یک دیدگاه

  1. مهرشاد اردیبهشت ۱۵, ۱۴۰۰ در ۱۸:۲۲ - پاسخ

    سلام مطلب شما خیلی عالی بود امیدواریم در این ضمینه بتوانید مطالب بیشتری را در مورد سانترال و بخش های مختلف در اختیارمان بزارید باتشکر از مدیر سایت

ارسال دیدگاه