سانترال چیست و چه قابلیت هایی دارد ؟

سانترال چیست ؟

ارتباطات تلفنی امروزه سهم بزرگی در برطرف کردن امور شرکت ها را دارد. شاید برای شما جالب باشد بدانید معنی سانترال چیست و چه قابلیت هایی دارد. برای اینکه بتوانیم شما را با این موضوع بهتر آشنا کنیم پیشنهاد میکنیم تا آخر این مقاله همراه ما باشید.

در هر مجموعه یا شرکتی تعدادی خطوط تلفن جهت ارتباط با مشتریان وجود دارد و همین موضوع باعث شده مجموعه ها جهت مدیریت خطوط نیاز به دستگاهی بنام سانترال را داشته باشند. سانترال در حقیقت مرکز تلفن کوچکی میباشد که بصورت گسترده و هوشمند تماس ها را مدیریت میکند.

مهم ترین بخش اولیه یک شرکت راه اندازی شبکه تلفن آن میباشد که کاربران به راحتی بتوانند ارتباط داخلی و خارجی داشته باشند که سانترال میتواند بستری امن و سریع را میسر سازد. سانترال ها مراکز مخابراتی ای هستند که با توجه به نوع کسب و کارهای مختلف امکانات زیادی را در اختیار کاربران قرار میدهند.

ما در این مقاله در سایت ارتباط لند قصد داریم شما را با آموزش سانترال و کاربرد های آن آشنا سازیم امیدوارم این مطلب مورد توجه شما قرار گیرد.

کاربرد و مزیت سانترال چیست ؟

سانترال از گذشته تا به امروز تحولات زیادی داشته است این تحول با پیشرفت تکنولوژی و زیر ساخت هوشمند بسیار انعطاف پذیر شده است. سانترال ها با امکاناتی نظیر ارتباط تحت شبکه و تماس های اینترنتی تحولی در دنیای ارتباطات ایجاد کرده اند.یکی از کاربرد های سانترال ارتباط های داخلی میباشد.

این قابلیت به کارمندان کمک میکند تا بتوانند با شماره گیری داخلی مورد نظر به بخش مربوطه متصل شوند. تماس های داخلی و خارجی که با سانترال برقرار میشود امکان کنترل و ایجاد محدودیت را دارند. کلیه تماس ها را میتوان در صورت نیاز با تنظیم سانترال محدودیت های برای خطوط ایجاد کرد.

این محدودیت ها میتواند مثل بستن خطوط شهری برای داخلی ها یا گذاشتن زمان مکالمه باشد. شاید این سوال برای شما پیش بیاد که واقعا سانترال چیست و چه مزایایی دارد در ادامه این مطلب بصورت کامل درباره سانترال توضیح خواهیم داد.

سیستم های سانترال در توسعه ارتباط های تلفنی مجموعه ها بسیار کارآمد میباشند و با قابلیت هایی که دستگاه سانترال پاناسونیک ارائه میدهد میتوانند راندمان کاری کسب و کارها را بالا ببرند. سانترال با هدف سرعت بخشیدن به تماس ها و مدیریت کردن خطوط نقش مهمی دارد به همین منظور شرکت هایی که مشتریان با آنها تماس میگیرند به راحتی میتوانند با بخش های مختلف در ارتباط باشند.

حتما بخوانید:  ریست تلفن پاناسونیک ۷۷۳۰

این ارتباطات میتواند از نوع های مختلفی از جمله تلفن گویا باشد سانترال با معرفی بخش های گوناگون شرکت میتواند تماس گیرنده را با فشردن یک کلید به قسمت دلخواه ارتباط دهد.

دستگاه سانترال کاربردهایی فراوانی دارد از دیگر ویژگی های آن استفاده از چندین خطوط مختلف در تلفن سانترال میباشد. کاربران در هر مجموعه ای میتوانند توسط کلید های تلفن خطوط مورد نظر خود را انتخاب کرده و تماس بگیرید همچنین امکان پاسخگویی تمامی خطوط تلفن توسط یک یا چند تلفن سانترال امکان پذیر میباشد.

سانترال چیست و چه قابلیت هایی دارد ؟

تماس های داخلی رایگان سانترال

یکی دیگر از امکانات بی نظیر سانترال تماس های داخلی رایگان میباشد. این قابلیت در کسب و کار ها نقش بسازیی دارد. بطوری که کارمندان به راحتی میتوانند با شماره گیری داخلی مورد نظرشان ارتباطی رایگان و بدون محدودیت داشته باشند. این قابلیت تماس رایگان باعث شده هزینه ها به صفر برسد و سرعت انجام کار افزایش یابد.

بطور مثال اگر در مجموعه ای قسمت های مختلفی از جمله فروش یا پشتیبانی وجود داشته باشد توسط تلفن سانترال با شماره گیری داخلی آن بخش خیلی سریع تماس متصل میشود. این تماس های داخلی میتواند بصورت گروهی در بین تمامی داخلی هایی که به سانترال متصل هستند انجام شود. قابلیت تماس رایگان در سانترال مزیت فراوانی را میتواند در تماس های داخلی داشته باشد.

کنفراس تماس های چند نفره

در تلفن سانترال بخشی وجود دارد که کاربران با استفاده از آن میتوانند تماس های گروهی داشته باشند. بطور مثال در نظر بگیرید دو نفر از کارمندان در داخل مجموعه و یکی از مشتریان خارج از مجموعه میخواهد در تماسی تلفنی بصورت هزمان صحبت کنند. سانترال با سیستم کنفرانس سریع تمامی افراد را توسط تلفن سانترال بصورت همزمان به یکدیگر متصل میکند. این قابلیت میتواند بین چندین نفر مختلف صورت گیرد.

قابلیت های سانترال

 • تماس داخلی رایگان
 •  اشتراک گذاری خطوط
 •  صف انتظار مشتریان
 •  محدود کردن مکالمات
 •  اپراتور گویا
 • صندوق صوتی
 • مکالمه اینترنتی
 • ضبط مکالمات
 • تماس تصویری
 •  پرینت مکالمات
 • کنفرانس خطوط

گویا و منشی اتوماتیک سانترال

بخش گویا یکی از جذاب ترین امکاناتی هست که در سانترال طراحی شده است. دستگاه های سانترال دارای منشی اتوماتیک یا همان گویا میباشند که بصورت یکپارچه میتواند تماس های ورودی مشتریان را مدیریت و ساماندهی کنند. در صورت تنظیم خطوط سانترال روی حالت گویا مشتریان با تماس میتوانند توسط منشی اتوماتیک وارد قسمت های مختلف شوند و با داخلی ها مورد نظرشان تماس بگیرند و همچنین پیغام خود را ضبط کنند.

حتما بخوانید:  ذخیره کردن شماره در تلفن سانترال

در تماس های گویا میتوان بخش های گوناگون شرکت را از جمله فروش پشتیبانی و غیره را معرفی کرد و مشتریان میتوانند به راحتی به قسمت های مختلف با فشردن یک کلید متصل میشوند. گویا سانترال کاربردهای زیادی دارد و با مدیریت کردن خطوط باعث بهبود راندمان کاری کسب و کارها میشود.

تلفن گویا با بهینه کردن تماس های شرکت و مجموعه ها از اتلاف زمان و هزینه ها جلوگیری میکند. فرض کنید مشتریان قصد دریافت آدرس شرکت شما را دارند اگر در این زمینه خطوط سانترال توسط گویا مدیریت شود مشتریان به راحتی با فشردن یک کلید امکان دریافت آدرس را دارند.

از دیگر کاربردهای که در تلفن گویا میتوان به آن اشاره کرد ضبط پیغام مشتریان میباشد. در صورتی که مشتریان قصد ارسال پیغام یا انتقاد و پیشنهاد را داشته باشند توسط تلفن گویا این امکانات در دسترس کاربران خواهد بود.

بطور مثال اگر مخاطبین با مجموعه شما تماس بگیرند و قصد ضبط پیغام را داشته باشند با فشردن کلید مربوطه میتوانند پیغام خود جهت بررسی کارشناسان ضبط کنند. همین موضوع باعث میشود پاسخگویی به مشتریان در بهترین حالت ممکن انجام شود.

انواع ظرفیت سانترال

سانترال ها دارای انواع مختلف کم ظرفیت و پر ظرفیت هستند. تفاوت این دو سری در امکانات و تعداد خطوط آن ها میباشد که هر کدام قابلیت های مختلفی دارند. در صورتی که شرکت ها قصد تهیه سانترال را دارند باید تعداد خطوط مجموعه و امکانات مورد نیاز خود را در نظر بگیرند و با توجه نیازشان دستگاه سانترال خود را انتخاب کنند. یکی از مهم ترین تفاوت هایی که میتوان به آن اشاره کرد تعداد خطوط دستگاه سانترال میباشد. ظرفیت های هر مدل سانترال با توجه با ساختار نرم افزاری و سخت افزاری و بسترهای ارتباطی طراحی شده است که هر کدام ویژگی های خاص و منحصر بفرد خود را دارند.

سانترال کم ظرفیت

در سری دستگاه های سانترال کم ظرفیت مثل سانترال پاناسونیک KX-TES824 تعداد خطوط مشخصی برای مجموعه های کوچک طراحی شده است. مدل های کم ظرفیت دارای خطوط شهری و داخلی از پیش تعریف شده با امکان ارتقا هستند. در این مدل ها تعداد خطوط ورودی از 3 خط شهری و 8 خط داخلی شروع میشود که با افزایش کارت ارتقا میتوان تعداد خطوط را تا میزان مشخص گسترش داد.

امکانات دستگاه های کم ظرفیت در بهترین حالت طراحی شده است و اکثر قابلیت های کاربردی را دارد. سانترال های کم ظرفیت میتوانند از دو نوع تلفن سانترال هایبرید و آنالوگ پشتیبانی کنند و در اکثر سانترال های کم ظرفیت جهت برنامه ریزی از تلفن پاناسونیک KX-T7730 استفاده میشود.

همانطور که به آن اشاره کردیم سانترال های کم ظرفیت قابلیت ارتقا و گسترش دارند که اینکار به راحتی با اضافه کردن کارت مورد نظر قابل انجام میباشد.

حتما بخوانید:  انواع کابل شبکه و ویژگی‌ها

سانترال پر ظرفیت

مدل های سانترال پرظرفیت دارای خطوط زیادی هستند که همچنین با استفاده از کارت و کابین ها قابلیت گسترش دارند. در سانترال پر ظرفیت امکاناتی نظیر ویپ که بر پایه تماس های اینترنتی طراحی شده است از جمله امکاناتی هستند که در نوع پرظرفیت میتوان به آن اشاره کرد. در نوع پر ظرفیت قابلیت هایی نظیر استفاده از خطوط 5 رقمی و سیپ ترانک فراهم است.

در سری مدل های پرظرفیت پاناسونیک نظیر TDA/TDE امکانات فراوانی در اختیار کاربران قرار میگیرد. یکی از این امکانات نصب تعداد بالایی از خطوط داخلی و شهری میباشد که میتوان در این مدل سانترال ها مورد استفاده قرار گیرد. همچنین سانترال های پر ظرفیت به راحتی با اضافه کردن کارت های توسعه خطوط امکان ارتقا و گسترش دارند.

پرینت گزارش تماس های سانترال

سانترال پاناسونیک با بهره گیری از پرینت گزارش تماس های سانترال اطلاعات دقیقی را در اختیار کاربران قرار میدهد. این قابلیت با ارائه دادن پرینت تماس های مخاطبین در برنامه سانترال اطلاعات دقیقی را در اختیار کاربران قرار میدهد. این تماس ها توسط برنامه پرینت مکالمات در دسترس خواهد بود. برنامه گزارشات تماس امکانات فراوانی از جمله تماس های ورودی و خروجی تماس از دست رفته همچنین مدت مکالمه هر کاربر و غیره را ذخیره و نمایش میدهد.

در سانترال کاربران میتوانند توسط پورت مخصوص دستگاه گزارشات تماس را بین سانترال و رایانه خود میسر کنند. تمامی این تماس ها در حافظه سانترال بصورت اتوماتیک ذخیره میشوند و در هر زمانی که کاربران به آن نیاز داشته باشند توسط برنامه گزارشات در دسترس هستند.

پرینت گزارش تماس در نوع خود یکی از کاربردی ترین برنامه هایی میباشد که در سانترال میتوان استفاده کرد.

ضبط تماس ها و کنترل خطوط

یکی از امکانات جذاب سانترال ضبط  تماس ها جهت نظارت و پاسخگویی بهتر میباشد. اگر مجموعه و کارمندان شما بطور مداوم با مشتریان در ارتباط هستند ضبط مکالمات و تماس ها از مهم ترین بخش هایی هستند که برای کیفیت پاسخگویی پیشنهاد میشود.

این قابلیت میتواند بصورت کامل تمامی تماس های سانترال را ضبط و کنترل نماید. بطور مثال اگر مشتریان با مجموعه شما تماس بگیرند و سفارشی را درخواست دهند; به راحتی میتوانید به کمک سانترال به صدای های ضبط شده دسترسی داشته باشید.

این مکالمات بصورت یکپارچه در سانترال ذخیره میشوند و در صورت لزوم میتوان از آنها فایل پشتیبانی تهیه کرده و در زمان دلخواه استفاده نمایید.

در این مطلب سعی داشتیم شما را با مقاله سانترال چیست و قابلیت های آن آشنا سازیم. چنانچه در زمینه خرید و راه اندازی سانترال نیاز به مشاوره دارید میتوانید با ما در تماس باشید. همچنین با اشتراک گذاشتن مطالب و دنبال کردن صفحه اینستاگرام ارتباط لند ما را همراهی کنید.

1 دیدگاه برای “سانترال چیست و چه قابلیت هایی دارد ؟

 1. مهرشاد گفته:

  سلام مطلب شما خیلی عالی بود امیدواریم در این ضمینه بتوانید مطالب بیشتری را در مورد سانترال و بخش های مختلف در اختیارمان بزارید باتشکر از مدیر سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *