نصب سانترال TES824 با آموزش گام به گام

نصب سانترال TES824 و راه اندازی این دستگاه یکی از چالش های امروزی در دنیای تکنولوژی است چرا که با گسترش روز افزون استارت آپ ها و استفاده از دستگاه سانترال نحوه نصب سانترال 824 برای هر کسب و کاری ضروری میباشد. آموزش نصب سانترال TES824 بسیار کار ساده ای میباشد و فقط کافیه با نقشه سیم کشی و نحوه نصب اولیه دستگاه آشنا شوید. سپس میتوانید به راحتی سانترال خود را راه اندازی کنید.

آشنایی با خطوط دستگاه سانترال TES824

سانترال TES824 دارای دو دسته خطوط شهری و داخلی هستند که هر کدام وظیفه برقراری ارتباط و مدیریت خطوط را دارند. این سانترال بصورت پیشفرض ظرفیت مشخصی را در اختیار کاربر قرار میدهد که در ابتدا با 3 خط شهری و 8 خط داخلی شروع میشود. همچنین سانترال TES824 با انواع تلفن سانترال پاناسونیک از نوع هایبرید و آنالوگ سازگار است.

از مزایای این مدل سانترال قابلیت ارتقا خطوط میباشد که به وسیله کارت سانترال امکان افزایش خطوط وجود دارد.

آشنایی با خطوط دستگاه سانترال TES824

خطوط شهری که در این دستگاه قرار داده شده است جهت نصب شماره های مخابراتی هستند. این خطوط در سانترال TES824 با علامت (CO) در اسلات های دستگاه مشخص شده است که پیش نیاز هر مجموعه ای جهت ارتباط با مشتریان خطوط شهری هستند.

خطوط داخلی این دستگاه با علامت (JACK) در کارت های این سانترال نشان داده شده است. خطوط داخلی که این سانترال ارائه میکند از نوع هایبرید و آنالوگ است و هر جک داخلی قابلیت پشتیبانی از دونوع داخلی را دارد. یعنی شما میتوانید جهت نصب تلفن سانترال از دو نوع تلفن در این دستگاه استفاده نمایید. لازم است بدانید که جهت نصب خطوط دستگاه سانترال TES824 داخلی های هایبرید از دو زوج سیم بوق و جریان استفاده میکنند. این به معنی است که اگر قصد داشته باشید تلفن 7730 را در سانترال خود نصب کنید این تلفن به دو زوج سیم جهت راه اندازی نیاز دارد.

همچنین برعکس داخلی های هایبرید خطوط داخلی آنالوگ از یک زوج سیم بوق استفاده میکنند که از نظر کابل کشی نیاز به زوج های کمتری دارند.

نحوه نصب سانترال TES824

پس از اینکه با خطوط این سانترال آشنایی پیدا کردید نوبت به نحوه نصب سانترال TES824 میرسد که ما بصورت گام به گام این آموزش را در اختیار شما قرار میدهیم. در این مرحله لازم است ابزارهای لازم جهت سوراخکاری دیوار و لوازم مورد نیاز نظیر پیچ های دستگاه را آماده کنید. همچنین تعیین محل نصب سانترال در بهترین مکان جز اولویت ها قرار دارد که شرایط جهت نصب و متصل کردن خطوط به تمامی قسمت ها را مهیا میکند.

  • گام اول: در گام اول پیش نیازهای مربوط به نصب و راه اندازی سانترال TES824 را آماده و بررسی کنید.
  • گام دوم: محیط نصب دستگاه را تعیین و در مناسب ترین محل انتخاب نمایید.
  • گام سوم: نصب دستگاه سانترال و راه اندازی خطوط
حتما بخوانید:  تنظیم زنگ خوردن خطوط سانترال 824

پیش نیاز نصب سانترال TES824

یکی از مواردی که قبل از نصب سانترال TES824 باید توجه داشته باشید ابزار مناسب برای اینکار است. تهیه و آماده کردن ابزار مخصوص این سانترال شامل چندین مورد مهم میشود که باید برای نصب در نظر گرفته شود. بطور مثال یکی از ابزارهای لازم برای نصب خطوط گوشی تست خط میباشد که توسط این ابزار میتوانید از ارتباط داشتن خطوط شهری یا داخلی مطلع شوید.

پیش نیاز نصب سانترال TES824

آچار سوکت تلفن از ابزارهای مهم برای نصب این سانترال است. آچارهای سوکت تلفن جز ابزارهای اصلی نصب سانترال TES824 محسوب میگردد که به وسیله این ابزار میتوانید کابل های خطوط شهری و داخلی را به سانترال متصل کنید. همچنین آچار سوکت تلفن برای سیم پشت تلفن نیز مورد استفاده قرار میگیرد و میتوان از این ابزار برای وصل کردن سیم ها به پریز تلفن کاربرد داشته باشد.

مورد بعدی تهیه لوازم مورد نیاز برای نصب دستگاه میباشد. برای اینکه بتوانید سانترال خود را راه اندازی کنید باید لوازم مورد نیاز جهت نصب سانترال TES824 را فراهم کنید تا در مراحل نصب به درستی اینکار را انجام دهید. ما در ادامه لیست موارد مورد نیاز برای نصب سانترال TES824 را آماده کردیم که برای راه اندازی دستگاه لازم و ضروری میباشد.

  • گوشی تست خط
  • آچار سوکت تلفن
  • سوکت تلفن RJ11
  • پریز تلفن
  • کابل و سیم تلفن

تعیین محل نصب سانترال 824 و تهیه نقشه کابل کشی

پیش از اینکه اقدامی برای نصب سانترال TES824 بخواهید انجام دهید باید بدانید که محل نصب سانترال جز مهمترین نکات کلیدی است. بنابراین برای اینکه بهتر متوجه این موضوع شوید باید به محل نصب و تهیه نقشه کابل کشی توجه کنید. شاید از نظر شما کلمه نقشه کابل کشی کمی پیچیده باشد ولی اینطور نیست و ما با راه کارهایی که به شما ارائه میدهیم به راحتی میتوانید محل نصب سانترال و نقشه کابل کشی مجموعه خود را پیدا کنید.

اگر بخواهیم بصورت ساده این موضوع را بیان کنیم محل نصب سانترال 824 باید مکانی باشد که ورودی کابل خطوط شهری تلفن و کابل داخلی در یک محل تقسیم شده باشند. اکثرا در ساختمان های اداری و مجموعه هایی که دارای پریز تلفن هستند جعبه های تقسیم تلفن وجود دارد که تمامی کابل های تلفن در آن مکان قرار گرفته اند.

البته در بعضی مواقع هم این جعبه های تلفن در محیط وجود ندارد و کابل های تلفن در پشت پریز تقسیم شده است. حال برای اینکه بتوانید محل مناسب نصب سانترال TES824 را پیدا کنید باید ورودی کابل خطوط شهری و تقسیم کابل های داخلی را جستجو کنید و در محل تقسیم کابل های تلفن سانترال خود را نصب نمایید.

در مواقعی هم موقعیت نقشه کابل کشی بصورت روکار انجام شده است و در این شرایط کار بسیار ساده انجام میشود و خیلی سریع میتوانید محل مناسب نصب سانترال را پیدا کنید. پس همانطور که متوجه شدیم محل نصب سانترال باید جایی باشد که ورودی کابل ها قرار گرفته است به همین ترتیب اگر سانترال شما در این مکان نصب شود وصل کردن خطوط شهری و داخلی به موقعیت و اتاق های مختلف به سادگی قابل انجام است.

روش نصب و راه اندازی سانترال پاناسونیک TES824

در این مرحله ابتدا باید سانترال خود را توسط پیچ های مناسب به دیوار متصل کنید. جهت انجام اینکار باید یک برگه A4 تهیه کرده تا به عنوان الگو محل پیچ های دستگاه را مشخص نمایید.

حتما بخوانید:  کدهای برنامه ریزی سانترال 824

برای علامت زدن محل پیچ های دستگاه روی برگه کافیه سانترال خود را رو به محل قرار گیری پیچ ها قرار دهید و برگه را بصورت تراز در محل پیچ ها بزارید و علامت بزنید. پس از علامتگذاری برگه را روی محل نصب سانترال قرار دهید و پیچ ها را به دیوار متصل کرده و دستگاه را نصب کنید.نصب سانترال TES824

بعد از نصب و قرار دادن سانترال بر روی دیوار حتما از محکم بودن دستگاه در محل نصب اطمینان حاصل نمایید. پس از نصب سانترال TES824 باید درب بالای دستگاه را باز کنید تا به قسمت خطوط شهری و داخلی دسترسی داشته باشید. قسمت خطوط این سانترال دارای درب جدا شونده میباشد که به راحتی میتوانید آن را باز کنید.

جهت باز کردن درب بالای دستگاه ابتدا باید پیچ مربوط به درب را باز کنید. بعد از باز کردن پیچ باید انگشتان خود را در محل باز کردن درب گذاشته و با فشار دادن این نقطه درب را به سمت بالا هدایت کنید.

آموزش نصب و راه اندازی سانترال پاناسونیک TES824

پس از اینکه درب دستگاه را باز کردید میتوانید به قسمت اصلی سانترال یعنی سوکت های خطوط شهری و داخلی دسترسی داشته باشید. همچنین در این قسمت سوکت های موزیک و پیجینگ سانترال مشاهده میشود. ما در ادامه نحوه نصب خطوط سانترال TES824 را بصورت گام به گام آموزش میدهیم.

آموزش نصب خطوط سانترال TES824

مراحل نصب خطوط سانترال TES824 توسط ابزار آچار سوکت تلفن و همچنین سوکت RJ11 انجام میشود. همانطور که در قبل به آن اشاره کردیم سانترال TES824 دو نوع تلفن هایبرید و آنالوگ را پشتیبانی میکند که تلفن های هایبرید از دو زوج سیم (چهار رشته) و همچنین تلفن های آنالوگ از یک زوج (دو رشته) استفاده میکنند.

خطوط شهری این سانترال برای ارتباط با دستگاه نیاز به یک زوج سیم دارند که توسط سوکت تلفن این اتصال ما بین خط شهری و سانترال برقرار میشود. به همین دلیل باید نسبت به کابل کشی با تعداد زوج مناسب برای هر تلفن داخلی و خط شهری توجه کنید که اینکار بدرستی انجام شود.

روش نصب خطوط شهری

ابتدا برای نصب خطوط شهری لازم است این خطوط را توسط گوشی تست خط بررسی و از داشتن بوق اطمینان حاصل نمایید. خطوط شهری اکثرا یک زوج سیم به هم تابیده شده هستند که دارای بوق هستند. بعد از بررسی و چک کردن خطوط باید آماده شوید تا این سیم ها را به سوکت خط شهری دستگاه سانترال متصل کنید.

ما قبل تر به این نکته اشاره کردیم که خطوط شهری برای نصب سانترال TES824 با علامت (CO) مشخص شده است. بنابراین باید سیم های خط شهری را به سوکت تلفن متصل کرده و به پورت خط شهری دستگاه متصل نمایید.

جهت متصل کردن خط شهری ابتدا باید سر سیم ها را بصورت مساوی طبق تصویر زیر در قسمت رنگ قرمز و سبز در سوکت RJ11 قرار دهید.

آموزش نصب خطوط سانترال TES824

سپس توسط (آچار سوکت تلفن) باید سر سوکت را پرس کنید تا اتصال بین سیم ها و پین های سوکت بدرستی متصل شود. حتما به این نکته توجه کنید که اگر اینکار را بخوبی انجام ندهید ممکن است بوق خط به دستگاه سانترال منتقل نشود.

حتما بخوانید:  فعال کردن موزیک انتظار سانترال 824

بعد از انجام مراحل بالا لازم میباشد سوکت تلفن که به سیم های خط شهری متصل شده است را به پورت (CO) سانترال TES824 متصل کنید. به همین ترتیب میتوانید برای سایر خطوط شهری دستگاه اینکار را انجام دهید تا خطوط شما به سانترال وصل شود.

روش نصب خطوط داخلی

مواردی که برای نصب سانترال TES824 در قسمت خطوط داخلی آن باید توجه کنید نوع تلفن مورد نیاز است. روش نصب خطوط داخلی در سانترال 824 به دو دسته تقسیم میشوند. این سانترال بصورت پیشفرض قابلیت پشتیبانی از دو نوع خط داخلی هایبرید و آنالوگ را دارد. این داخلی ها به شما کمک میکند تا بتوانید تلفن هایی نظیر KX-T7730 پاناسونیک و همچنین تلفن های آنالوگ مثل بی سیم و فکس را در مجموعه خود راه اندازی نمایید.

نصب خطوط داخلی هایبرید:

جهت نصب خطوط هایبرید ابتدا باید سیم های داخلی که تا پریز تلفن متصل شده است را آماده کنید. برای اینکه بتوانید خطوط هایبرید را در دستگاه راه اندازی کنید نیاز به دو زوج سیم (چهار رشته) را دارید. شما در این بین فرقی نمیکند که از کابل استفاده میکنید یا سیم مهم رنگ سیمی است که طبق قانون رنگبندی مخابراتی در سمت دستگاه و پریز تلفن بصورت هماهنگ استفاده کرده باشید.

همانطور که قبل تر به آن اشاره کردیم در خطوط هایبرید جهت آماده بکار شدن این نوع تلفن ها به یک زوج بوق و یک زوج جریان نیاز است که توسط سانترال تامین میشود تا بتوانید از تلفن هایبرید استفاده نمایید.

ما در تصویر زیر نحوه نصب خطوط هایبرید در سوکت RJ11 را مشخص نمودیم که شما بهتر متوجه نصب سیم ها در سوکت تلفن شوید.

آموزش نصب خطوط سانترال TES824

برای نصب خطوط هایبرید ابتدا دو رشته سیمی که برای بوق در نظر گرفته اید را کنار هم دیگر گذاشته و در قسمت رنگ قرمز و سبز قرار دهید. سپس دو رشته سیم دیگر را که برای جریان تلفن هایبرید استفاده میشود بصورت تک رشته ای در قسمت مشکی و زرد سوکت بزارید.

پس از اینکه سیم ها را بدرستی در سوکت RJ11 قرار دادید توسط آچار سوکت تلفن پین های سوکت را پرس کنید تا اتصال به سیم برقرار شود. حال برای استفاده از خطوط هایبرید باید سوکت تلفن را در پورت های داخلی دستگاه که با علامت JACK مشخص شده اند نصب کنید.

نصب خطوط داخلی آنالوگ:

راهنمای نصب خطوط آنالوگ در دستگاه بسیار ساده میباشد و فقط لازم است مراحل اولیه نصب سانترال TES824 را اصولی انجام دهید. خطوط آنالوگ جهت نصب در این دستگاه نیاز به یک زوج سیم (دورشته) دارند.

ابتدا سوکت تلفن RJ11 را آماده کنید. سپس سیم ها را در قسمت قرمز و سبز یا همان شماره 2 و 3 سوکت تلفن قرار دهید. بعد از این مرحله سوکت را به وسیله آچار پرس کنید.

در این مرحله سوکت تلفن برای اتصال به پورت داخلی آنالوگ دستگاه آماده است و میتوانید آن را به سانترال متصل نمایید. به همین ترتیب میتوانید خطوط داخلی آنالوگ خود را به تعداد مورد نیاز با توجه به ظرفیت کابل داخلی راه اندازی کنید.

همانطور که مشاهده کردید نصب سانترال TES824 با آموزش های بالا به راحتی قابل انجام است ولی پیشنهاد ما این است که جهت نصب سانترال TES824 از کارشناسان متخصص در این زمینه مشاوره بگیرید تا روند کار بصورت صحیح و درست انجام شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *